Turkey English German Spain Italian Russian

Hangi Dolgu Maddeleri Seçilir?

Dolgu maddesini seçerken diş hekimleri maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini, ön dişlerde mümkün olduğunca fark edilmemesini; dişe ve diş özüne zarar vermemesini göz önüne bulundurmak gerekir. Sizlere bu makalemde diş sağlığı için,  Metal Dolgular, Diş renginde dolgu ve İnlaylar hakkında bilgi vermek istiyorum

Metal Dolgular

Halk arasında Metal Dolgu olarak bilinen Amalgam Dolgular, çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir. Ancak görünüm bakımından hiç estetik değildir. İçinde yüzde 70 gümüş, yüzde 23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Bu karılım diş hekimi tarafından oyuğa yakılmaktadır.

Diş Renginde Dolgu

Halk arasında diş renginde dolgu olarak bilinen   Porselen Dolgu, Simanlar, Kompozitler tipindeki dolgular Estetik dolgu maddeleridir. Ancak amalgam kadar dirençli değillerdir. En çok ön dişlerde kullanılırlar.

İnlaylar

İnlaylar döküm, dolguları olarak adlandırılmaktadır. Dolgu için şekillendirilmiş oyuğun (kavite) ölçüsü alındıktan sonra, laboratuvarda altın veya porselenden hazırlanır ve dişe yapıştırılır. Özel teknik ve çok hassas çalışma gerektirirler. 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Estetik DişHekimliği
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :