Turkey English German Spain Italian Russian

Operasyon sonrası bakım

Diş sağlığı bozulan ve bu nedenle bir operasyon geçiren kişilerin ağızlarına bakım yapması gerekmektedir. Aşağıda "Operasyon sonrası bakım" için neler yapması gerektiğini bulabilirsiniz.

 

  • Yara yeri kesinlikle kurcalanmaması gerekmektedir. Eğer yara yeri kurculanırsa ağrı, enfeksiyon veya kanama gibi durumlar gelişebilir.
  • İlk 24 saat boyunca o taraf ile çiğneme işlemi gerçekleştirilmemelidir.
  • İlk 24 saat sigara içmemeye özen gösteriniz. Bunun nedeni sigara kanamayı arttırıp iyileşmeyi bozar. 
  • Tükürmemeye özen gösterilmelidir. Yoksa kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir.
  • Kanama kontrol altında tutulmalıdır. Eğer dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapmanız gerekebilir. Pıhtı oluşumu için tampon 30 dakika ağızda tutulmalıdır. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yeni 1 tane konur.
  • Şişkinliğin kontrolü yapılması gerekir. Operasyon sonrası bölgeye soğuk 1 tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılmalı ve yüzün şişmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Uygulama şu şekilde yapabilirsiniz. 20 dakika soğuk tampon - 20 dakika ara - yeniden 20 dakika soğuk tampon şeklindeki periyotlarla devam edilir.

İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla ağzı gargara yapmak gerekir. Karışım bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz koymak suretiyle hazırlanmaktadır.
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :