Turkey English German Spain Italian Russian

Ortodontinin sınırları

Süt dişlenme dönemi olarak isimlendirilen okul öncesi dönemde parmak emme, dudak yeme, ağza yabancı cisim sokma gibi alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkan problemlerin mümkün olduğu kadar azaltılmasına yönelik uygulamalardır. Bu alışkanlıklar "süt dişlenme" döneminde ortadan kaldırılırsa iskelet yapıda kalıcı 1 bozukluk oluşmadan iyileşme sağlanabilir. Bunun için de birtakım ağız içi veya ağız dışı aygıtlardan yararlanılır. Diş sağlığı için Ortodontik tedavi gerektiren konularda Ortodontiste gitmeyi ihmal etmeyiniz,

 
 

Karışık dişlenme dönemi ilkokul çağındaki çocukları içine alan, ağızda hem daimi hem de süt dişlerinin bulunduğu dönemdir. Bu dönemde önce veya sonra süt dişlerinin kaybedilmesi alttan gelen daimi dişlere rehberlik edememesi sonucunda birtakım  yer darlığı sorunları oluşturabilir. Oluşan çapraşıklığı ortadan kaldırma işi ortodontiyi kapsamaktadır. Bu dönemde başlayıp ergenlik çağının sonuna kadar devam eden çeneler arası uyumsuzlukların giderilmesi de ortodontinin konusudur.

Daimi dişlenme döneminde diş dizlerindeki bozukluklar diş çekimi yapılarak veya yapılmadan sabit veya hareketli aygıtlarla düzeltilebilir. 
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :