Turkey English German Spain Italian Russian

Diş Tipleri ve Bölümleri

Diş Tipleri: Dişler yapı ve fonksiyonlarına göre 4 gruba ayrılmaktadır.

Kesici Dişler (Dentes incisivi): Bu dişlerin uçları sivri keskin olduğundan ağza alınan besin maddelerini kesmeye yararlar. Alt ve üst çenede önde bulunan ve her bir yarım çenede ikişer taneden toplam 8 tanedir. Kök sayıları bir tanedir.Köpek Dişleri (Dentes canini): Kesici dişlerden sonra gelirler. Her bir yarım çenede birer taneden toplam 4 adettir. Uçları sivri olduğundan besin maddelerini kopartmaya yararlar. Uç kısımlarındaki tüberkül sayısı ve kök sayısı birer tanedir.

Küçük Azı Dişleri (Dentes premolares): Bu dişler yanlarda köpek dişlerinden sonra sıralanırlar ve her yarım çenede ikişer tane olmak üzere toplam 8 adettir. Uçlarında iki tüberkülleri vardır. Genellikle kök sayıları bir tanedir. Besinleri öğütmeye yararlar.

Büyük Azı Dişleri (Dentes molares): Bu dişler küçük azılardan sonra yanlarda sıralanırlar. Her bir yarım çenede üçer taneden toplam 12 adet büyük azı dişi vardır. Alt ve üst çenedeki 3. büyük azı dişlerine “akıl dişleri” adı verilir. Büyük azı dişlerinin dört veya beş tane tüberkülleri (cuspit dentis) vardır. Kökleri birden fazladır. Besin maddelerini öğütmeye yarar.
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :