Turkey English German Spain Italian Russian

Kron kaplama nedir ve niçin kullanılır

Kuron Kaplama

"Kron kaplama", problemli bir dişi eski haline getirmek için dişi uygulanan bir kaplama yöntemidir. Kron kaplamanın amacı dişi düzeltme, güzelleştirme ve korumaktır. Bu kaplama çeşitleri şu durumlarda uygulanmaktadır.

  • Yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük 1 dolguyu yeniden düzenlemek için,
  • Zayıf dişlerin kırılmasını engellemek için,
  • Kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için kullanılmaktadır. 


Diş doktoru, dişleriniz için en uygun kron kaplama malzemesini seçer ve tedaviye başlar. Bu tedavi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Diş Doktorunuz, gerektiği şekilde dişiniz üzerinde hazırlık yapar, çürük kısımları varsa temizler ve dişin tam 1 modelinin elde edilebilmesi için ölçü alır. Tüm hazılıklar bittikten sonra Kron yerine yerleştirilir.

Kron temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Dişlerinizi en az 2 defa fırçalayınız. Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır.

Porselen kuronların avatajları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk 1 boşluk görüntüsü verebilir.Fakat Full porselenler ise doğal diş gibi her türlü ışığı geçirmektedir.
  • Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal "diş yapısına" çok benzer 1 estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal-porselenlerde 1 donukluk ve yapaylık vardır. Bu sebeble özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilemesi gerekir.
  • Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırken, Full porselenler mekanik ve kimyasal olarak dişe uyumlu olması sağlanır.

Sponsor Reklam


Kategoriler : Estetik DişHekimliği
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :