Turkey English German Spain Italian Russian

Dişlerin Yapısı

Dişlerin Yapısı, Dişlerin yapısında içten dışa doğru aşağıdaki oluşumlar vardır.

Diş boşluğu ve diş pulpası: Dişlerin ortasındaki boşluğa cavitas dentis adı verilir. Bu boşluk dişlerin corona kısmında cavitas corona, daralarak devam ettiği kök kısmında ise canalis radix dentis adını alır. Boşluk köklerin ucunda bir delikle sonlanır. Diş boşluğunun içi diş pulpası (diş özü) denen yumuşak bir bağ doku ile doludur. Diş özü içinde dişlere ait damarlar ve sinirler bulunur. Dişin besleyici bölümüdür. Dişin çürümesi nedeniyle duyduğumuz acı hissini veren sinir uçları burada yer alır.

 Dentium (Substantia eburnea): Diş boşluğunun çevresinde diş kemiği de denilen sert ve sarımtırak bir maddedir. Dişlerin büyük bir bölümünü kapsar. Diş minesi kadar olmasa da sert bir yapıya sahiptir. Yoğun ve kanallardan oluşan bir yapıdır. Dentin (fil dişi) dişlerin görülen corona kısmında diş minesi, kök bölümünde ise cement ile örtülüdür. Sert bir yapıya sahip dentin’in %80 kadarı inorganik ve %20’si ise organik bir maddelerden oluşur.

Diş minesi (Substantia adamantina, enamelum): Dişlerin corona kısmını en dıştan örten dişin en sert bölümüdür. Bu bölümün %99’u inorganik maddelerden (apatit kristalleri) oluşur. Diş minesinin her hangi bir nedenle kaybedilmesi durumunda kendi kendine yenilenmesi mümkün değildir.
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :