Turkey English German Spain Italian Russian

Dudakların Yapısı ve Yanaklar

Dudaklar (Labia Oris): Ağız boşluğunu önden sınırlayan dudaklar, kas ve zardan yapılmıştır. Dış yüzü deri ile iç yüzü ise mukoza ile örtülüdür. Dudaklarda çok sayıda gll. Labiales denilen küçük tükürük bezleri bulunur. Dudaklar iki tane olup, üstekine üst dudak (labium oris superior), alttakine ise alt dudak (labium oris inferior) adı verilir.

 
 

Dudaklar çok sayıda sinirle desteklendiğinden hassas bir yapısı vardır. Çocuklar meme emdiklerinden daha kalın dudaklara sahiptirler. Dudakların kapanarak birleştikleri yerlere “dudak birleşme yeri” yani Latince olarak “commisura labiorum” adı verilir. Serbest kenarlarının yanlarda birleştikleri yerlere ise “angulus oris” denir. Bu serbest kenarlar ağız deliğini (rima oris) çevrelerler.

Dudakların çevresinde bulunan kaslar (muskulus orbicularis oris) dudakları bir çok şekle sokarak üflemeye, bir çok sesi çıkarmaya ve yemek yerken besinleri ağzımızdan tutmaya yardımcı olurlar.

Yanaklar (Buca): Ağız giriş boşluğunun yanlarında bulunmaktadır. Dış yüzü deri ile, iç yüzü mukoza ile örtülüdür. Yanakta bulunan musculus buccinatorius kası ile dudaklarda bulunan musculus orbicularis oris kasları üfleme, emme, öpüşme ve besin maddelerinin ağız girişinden itibaren ağız boşluğuna doğru gitme fonksiyonlarına yardımcı olurlar.
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :