Turkey English German Spain Italian Russian

Ortodontik Sorunların Sebepleri Parmak Emme

Ortodontik problemlerin başlıca nedenlerinden biri olan "parmak emme" yeni doğan bebeklerde oldukça gelişmiştir. Emme alışkanlığını tatmin edememiş bir bebek bunu alışkanlık haline getirebilir. 9 ila 18 ay anne sütüyle beslenen bebeklerde bu problemle oluşmamaktadır.Yapılan araştırmalara göre parmak emmenin yaşamın ilk birkaç haftasında açlığa bağlı olarak oluştuğunu göstermektedir. Dişlerin çıkmaya başladığı zamanda lokal iritasyonlardan doğan ağrı, parmak emme yoluyla giderilebileceğinden bu alışkanlığın dişlenmeye yardımcı olduğu düşünülebilir. Parmak emme yaş ilerledikte azalmaya başlıyacak ve bir süre sonra yok olacaktır.

Çocuklar genel olarak ani olarak anne memesinden veya biberondan ayrılında parmak emmeye başlamaktadır. Bu durum söz konusu değil ise, bebek beslenirken emmesi çok kısa sürede sonlandırılmamasına ve bebeği uzun periyotlarda beslemeye özen gösteriniz.
 
Bu alışkanlığı devam ettiren çocukta, emilen parmağa ve sayısına göre etki alanında bulunan alt ve üst dişlerde yer değiştirmeler ve kapanış bozuklukları görünebilir. Çocuğunuzun diş sağlığını korumak için diş hekiminden bu konu hakkında bilgi almaktan kaçınmayınız.


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :