Turkey English German Spain Italian Russian

Dişeti Hastalıkları

Dişlerin temizliği çok önem teşkil etmektedir. Eğer dişlerinizi düzgün bir şekilde temizlemezseniz üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakterileri oluşturur. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının oluşmasına sebep olur. Bu oluşum zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını meydana getirir.

 
 

Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretilmektedir. Bu asit, dişi küçük 1 bölgeden başlayıp giderek büyüyen 1 biçimde çürütür. Daha ileri safhalarda çekim kaçınılmaz olabilir.

Dişeti iltihabının ilk belirtisi olarak dişeti kanamaları gösterilmektedir. Dişetlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da yoğun bir şekilde gösterir. Dişeti iltihabının sebep olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır. Sağlıklı dişeti açık pembe renkte olması gerekir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak - pütürlü 1 görünümü bulunmaktadır.

 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :