Turkey English German Spain Italian Russian

Neler Dişeti Hastalığına sebep olur?

Bir önceki makalemizde sizlerle dişeti  hastalıklarının belirtilerini paylaşmıştık. Bu makalemizde ise sizlerle "dişeti hastalığına sebep olan unsurları" anlatmaya çalışacağız. Dişeti hastalığının temel sebebi bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam 1 tabakadır. Bu plağı dişlerinizin üzerini tırnağınızla kazıyarak fark edebilirsiniz. Bu plaklarda 200 ila 500 milyon bakteri barınmaktadır. Bunun yanısıra aşağıdaki unsurlar da dişeti sağlığınızı etkilemektedir.

 

  • Genetik Faktörler : Yapılan araştırmalara göre yüzde otuz oranında genetik 1 yatkınlık bulunmaktadır.
  • Sigara: Çoğu hastalığın (kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi) başlıca nedeni olarak gösterilmektedir. Bunun dışında sigara ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlı olduğu diş doktorları tarafında da onaylanmıştır. 
  • İlaç Kullanımı : Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar ve kalp ilaçları ağız sağlığını etkilemektedir. Bu hapları kullanmadan önce diş doktorunu ziyaret ediniz.
  • Hormanal Değişiklikler: Menapoz, hamilelik, puberte mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin olduğu zamanlarda ağız temizliğine daha da önem vermeniz gerekmektedir.
  • Stres : Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın sebeblerinden biri olmasının yanında dişeti hastalıklarının da risk unsurlarından biri olarak gösterilmektedir.
  • Diş gıcırdatmak ve diş sıkmak :   Diş gıcırdatmak ve diş sıkmak diş ve dişeti arasındaki kuvvetin azalmasına sebep olarak periodontal doku yıkımına neden olurlar.
  • Kötü Beslenme : Vücudun, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına sebep olur.

Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :