Turkey English German Spain Italian Russian

Köprü Çeşitleri ve Temizliği

"Porselen Köprüden" önce sizlere köprünün ne olduğunu anlatmak istiyor. "Köprü", birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin ufaltılarak boşlukların doldurulması işlemidir. Birden fazla diş kayıplarının olması "diş sağlığımızı" bozulmasına neden olmaktadır. Komşu dişler boş olan yerlere doğru kaymaya başlayabilir. Bunun sonucunda yandaki "dişlerde dişeti problemleri", bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir.

Diş Köprü Diş Köprü Diş Köprü

Bu problemin tedavi ise iki şekildedir. Bunlardan birincisi "Sabit köprü", ikincisi ise "Hareketli köprü" dür. İkinci seçenek fazla kullanılmamaktadır. "Sabit köprü" boşluğa doğru, yanındaki doğal dişlerden destek alınarak yapıştırılmakadır. Böylece yapay dişin  kayıp dişlerin yerini alması sağlanır. "Yapay diş", doğal dişlerin üzerine hazırlanan kuronlara tutturulmaktadır.

Farklı tipte köprüler bulunmaktadır. Bunlardan birisi İmplantlardır.İmplantlar, yapay dişi doğrudan çeneye veya dişetinin altına tutturulur. Diğer bir köprü seçeneği ZİRKONYUM esaslı köprüdür. Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kron ve  köprüler Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birlestirilmesinden oluşan bir kelimedir. Kısa adı ile CERCON ile anılır.

Ağzımızdaki sağlıklı dişleri korumanın önemi büyüktür. Günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyiniz. Dişlerimizi temizlerken özellikle köprünün etrafını, altını ve doğal dişle olan bağlantı alanlarını özenle temizlenmesi gerekmektedir.
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Estetik DişHekimliği
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :