Turkey English German Spain Italian Russian

Strese Bağlı dişlerin sıkılması

Yapılan araştırmalara göre bir çok hastalığın nedeni olarak gösterilen stresin çeneye ve dişlere de zarar verdiği ortaya çıktı. Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nurselen Toygar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok rahatsızlığın ana sebebi olarak bilinen stresin çeneye ve dişlere de zarar verdiğini anlattı. 

 
Prof. Dr. Toygar, stresli gün geçiren kişinin uyurken bilinçsizce  dişlerini  sıktığını, bunun da hem dişlere hem de vücudunun diğer bölgelerine zarar verdiğini söyledi. Stres sonucunda derin uykuda yaşanan  çene sıkmanın, hastanın sosyal yaşamını bozduğunu, rahat kaliteli uykuyu engellediğini, yaşam enerjisini düşürdüğünü dile getiren Prof. Dr. Toygar, bu rahatsızlığın özellikle "hassas, endişeli, içine kapanık ve duygularını dışa vuramayan kişilerde" görüldüğünü kaydetti.  
 
Diş sıkmanın önüne geçebilmenin en etkin yolunun "stresten uzak durmak" olduğunun altını çizen Toygar, günde 2 kez 20 şer dakika çene eklemine, triger denilen tetik noktasına sıcak havluyla masaj yapılabileceğini, gülerken, esnerken ağız açıklığının kontrol edilmesi gerektiğini dile getirerek, "Şeker ve kafein tüketiminden uzak durulmalı. Yumuşak gıdalarla beslenmeli ve bunlar ufak parçalı olmalı" ifadelerinde bulundu.
 

Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
1 Adet Yorum Bulunmaktadır.
Yazan : mustafa bakır
Tarih :24.12.2010 10:02:46
peki hocam sigaradanda olurmu bu tur çene sıkma diş sıkmaları?
« 1 » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :