Turkey English German Spain Italian Russian

Diş muayenesine ne zaman başlanmalı?

Ağız ve diş sağlığının vucut için ne kadar önemli olduğundan bir önceki diş sağlığı makalemizde bahsetmiştik. Süt dişleri geçici olduğu için çoğu kez ebeveynler tarafından önemsenmiyor. Süt dişlerinin ihmal edilmesi, ileride daimi dişlerde de çeşitli problemlere neden olabilir. Diş kontrollerine bebeklikten itibaren başlanmasının önemini vurgulayan Diş Hekimi Ayça Neşve Kayabaşoğlu, bebeklerin ilk diş muayenesinin altı ay ile bir yaş arasında yaptırılması gerektiğini belirtti.

 
Bebekler için diş sağlığı büyük bir problemdir . Bu dönemde ağız diş muayenesi bebek, ebeveynin kucağında otururken veya yatarken tedavi gerçekleştirilir. Bebeği korkutmamak için tüm hareketler yavaş ve nazikçe, genellikle hiçbir el aleti kullanılmadan yapılması gerekir.
 
İlk yaş muayenesinin sebebi bebeğin diş sağlığı, koruyucu uygulamalar ve beslenme konularında ayrıntılı bilgiler sunmaktır. Çocuğun ağız içi muayenesinin ardından ebeveynlere muayene ile ilgili ayrıntılı bilgiler verirken çocukla ilgilenecek 1 yakının da beraber olması rahat 1 ortam sağlar.
 
Bebeklik döneminden sonraki çocukluk döneminde de diş sağlığı ve tedavisi hassasiyet ister. Tedavi öncesinde korkma, hiç acımayacak gibi cümlelerden kaçınmak gerekmektedir. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir. Çocuk diş hekimi randevusundan sonra hediye ile ödüllendirilmemeli. 

Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :