Turkey English German Spain Italian Russian

Diş ağrısına ne iyi gelir

Diş Ağrısı gerçekten çok ciddi bir sorunduz. Peki diş ağrısına ne iyi gelir? işte bu sorunuzu sitemizde cevaplamaya çalışacağız. Öncelikle diş ağrısına diş taşları, çürük dişler ve dişimizin arasında biriken yemek atıkları neden olabilir. Diş ağrısına ne iyi gelir size sıralayalım;

diş ağrısı

  • Majezik içmek diş ağrısı konusunda en iyisidir. 
  • Ağrıyan dişin üzerine şu küçük ağız kokmasını önleyen karanfillerden koymak. Küçük ağrılarda işe yarıyabilir.
  • Ağrıyan dişinizin olduğu tarafı soğuk suyla çalkalamak. ( ağrı kesicinin bile fayda etmediği zaman uygulanması gereken yöntemdir. çünkü artık çürük dişten çıkıp sinir köklerine inmiştir ve ancak soğuk füzyon dindirebilir.

Karanfil Diş Ağrısını Geçirir mi?

Karanfil tomurcuklarında ogenol ismi verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren 1  uçucu yağ bulunur.Karanfıl yağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

  1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır.
  2. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar. Gaz söktürücüdür.
  3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından 1 tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır..


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :