Turkey English German Spain Italian Russian

Dişhekimi Korkusu Dentafobi

Bazı insanlar diş hekimine gitmekten korkabilmektedir.Bunun korkunun tıptaki ismi "Dentafobi" dir. Bu korkunun altında çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrubeler ve izlenimler bulunmaktadır. Diş hekiminden korkulmasının bir diğer nedenin de iğne korkusudur. Günümüzde hastanın ağrı duymaması için hastaya bir çok seçenek sunulmaktadır. Bu nedenle de hastalar günümüz hiç bir ağrı hissetmezler. teknolojinin gelişmesiyle "anestezi" amacıyla kullanılan iğnelerim boyutları küçültülmüştür. Buna bağlı olarakta hasta çoğu zaman iğneyi hissetmemektedir.

Diş hekimi 
 

Ağrısız bir "diş tedavisi" istiyorsanız, kesinlikle antestezi yapılması gerekir. Bu nedenle iğneden korkan hastaların anestezi yapılmaması halinde daha çok acı hissedeceğini düşünmesi gerekmektedir. Ayrıca anestezi hem "diş hekimini" hem de hastayı piskolojik olarak rahatlamasını sağlar. Böylece tedavi süresi kısalır ve tedavide başarılı olarak sonuçlanır.

Çocukların dişhekimine alıştırılması için küçük yaşta doktora götürülmesi gerekir. Şunu unutmayınız diş hekimi korkusu bazı film ve karikatürlerdeki görüntülerden de kaynaklanabilmektedir. Sağlıklı bir gülüş için en az 6 ayda bir olmak üzere bir diş hekimine giderek ağzımızı ve dişlerimizi kontrol ettirmemiz gerekmektedir.
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :