Turkey English German Spain Italian Russian

Yirmilik dişin çekilmesini gerektiren haller nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi ağzımızda en son çıkan dişler üçüncü azı dişleridir. Bu dişler genelde 17 - 25 yaşları arasında çıkmaktadır. Eğer bu dişler doğru pozisyonda çıkmamış ise, bu dişlerin dokulara zarar vermemesi için çektirilmesi gerekir.  Yirmilik dişin çekilmesini gerektiren haller şu şekilde sıralanmaktadır.

Çürükler : Çürük dişlerin tespit edilmesi ve temizletilmesi gayet zordur. Çürük dişler enfeksiyona yol açan ve "apseyle"  sonuçlanan ağır tabloları meydana getirebilmektedir.

Dişeti Hastalıkları : Dişeti hastalıklarının bir diğer adı perikoronit' dir."Yirmilik dişin" dişetinde bakteri ve yiyecek artıklarının biriktiği 1 enfeksiyon odağı oluşur. Bu durum ağız kokusu, ağrı, ödem ve ağzın tam açılamamasına  sebep olur.

Yirmilik Diş
 

Basınç Ağrısı : Dişin çıkması sırasında komşu dişlere de basınç uygulanıyorsa sıkışmadan dolayı da 1 ağrı hissedilebilir. Bazı durumlarda bu basınç aşınmaya yol açabilmektedir.

Ortodontik sebebler : Dişlerindeki çaprazlıkları düzeltmek için  ortodontik tedavi yapılması gerekmektedir. Yirmi yaş  dişlerinin çırması basınçları diğer dişlere de yansıtacağından diğer dişlerde de 1 hareketlilik olur, çaprazlıklar artabilir.

Kist oluşumu : Gömük 1 dişin neden olduğu kistik vakalar gözlenebilmektedir. Kist kemik yıkımına, çene genişlemesine ve dişlerin yer değiştirmesine neden olur.
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :