Turkey English German Spain Italian Russian

Sterilizasyon İşlem Aşamaları

Sterilizasyon işlemleri için 5 aşama bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şu şekilde sıralanmaktadır.

  •  Temizleme-denetleme.
  •  Paketleme-yükleme.
  •  Sterilizasyon işlemi.
  •  Boşaltma-kayıt.
  •  Depolama-dağıtım.

Temizleme-denetleme: Sterilizasyon için ilk olarak etkili bir temizlik yapılması gerekmektedir. Bu temizliğin ilkelere uygun 1 şekilde yapılması şarttır. İyi bir temizlemek ile mikroorganizmaların yüzde 97' si yok edilebilir. Temizleme işlemler dezenfektörler, ultrasonik yıkama cihazlarına yapılmaktadır.

Sterilizasyon AşamalarıPaketleme-yükleme : Sterilizasyonu yapılmış malzemeler yeniden kullanılasıya kadar bir paketin içinde koruma altına alınmalıdır. Bu paketler tek kullanılımlıktır. Tekrar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sterilizasyon: Bakteri sporları dahil olmak üzere mikroorganizmaların tüm canlı formlarının imha edilmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Bu mikroorganizmaların ve sporların 10 ila 6 log azalmaktadır.

Boşaltma/Kayıt : Tüm yapılan işlemlerin geri dönmesini sağlayan yöntemdir. Bu işlemi yapılan testlerin ispatı olarak tanımlayabilirsiniz.

Depolama ve Dağıtım : Bütün testleri yapılan aletler kapalı aktarma araçlarıyla taşınmalıdır.Şuphe edilen malzemelerin yeniden testlere tabi tutulması gerekir.
 


Sponsor Reklam


Kategoriler : Diş Sağlığı
Etiketler :
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :