Turkey English German Spain Italian Russian

Kompozit dolgu tedavisinde de aynı seans içersinde polisaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Fakat çok büyük restorasyonlar veya çok diş için yapılan seri restorasyonlarda hastayı 1 defa daha kontrole çağırıp varsa gerekli düzeltmeleri yapmak estetik ve fonksiyon açısından çok daha iyi olacağı söylenmektedir.

  


Kompozit dolguların en büyük avantıjı olarak estetik oluşları gösterilmektedir. Bunun yanında kompozit dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş hekimleri bu dolguyu daha çok desteklemektedir. Bir önemli avantajı da kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engelemesidir. Diş sağlığı için dişlerinizin temizliğine önem vermeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Kompozit dolgu  Kompozit dolgu 


"Kompozit dolgular", hazırlanmış oyuklara tabaka tabaka konumlandırılır ve her tabaka özel 1 ışık ile sertleştirilir. Bu işlem bitince kompozit dolgular dişe göre biçimlendirilir ve düzeltilir. Bütün bu işlemler "amalgam dolgu" işleminden daha uzun sürmektedir. Fakat amalgamın en az 2 katı kadar daha pahalıdır. Kompozit dolguların ağızda kalma süresi de 7 ila 10 yıldır ki bu süre amalgamın ömrüne yakındır. Fakat çok büyük dolgularda durum amalgamın lehinedir. Diş sağlığı için dişhekiminizin verdiğini önerileri harfiyen uygulayınız.


Diş hekimleri uygulamanın yapıldığı tarafı en az 60 dakika kullanılmaması ve  bir gün boyunca dikkatli olunarak sert şeyleri o bölgede çiğnememesi hastalardan istemektedir. Hastaya 24 saat geçtikten sonra polisaj işlemi için ikinci 1 randevu verir. Bu uygulama, hem amalgamın metalik özelliklerini iyileştirme hem de kullanım sonrası restorasyonun anatomik ve fonksiyonel olarak tekrar kontrol edilmesi olanağını sağlamaktadır.

 


Amalgam en zararsız, en uzun sürüeli ve en ucuz "dolgu" maddesi olarak gösterilmektedir. Yapılan araştırmalara göre senede 1 milyardan çok amalgam dolgu yapıldığı söylemektedir. Diğer dolgu maddelerine oranla çok daha kısa zamanda ve kolay uygulandığı söylenmektedir. Porselen, altın ve beyaz dolgular gibi dolgu malzemelerinin maliyeleri daha pahalıdır.Hem de daha çok zaman ve dikkat isteyen bir dolgu türüdür.

amalgam 


Amalgam dolgudaki civanın zehirli olmadığını bir önceki makalemizde söylemiştik. Civa diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişmektedir. Böylece amalgamdaki civa, zararsız bir hale geçer. Çiğneme ve öğütme sonucunda ağızda açığa çıkan civa miktarı su, hava ve yiyeceklerde alınan miktardan çok daha küçüktür. Diş sağlığı için amalgam tedavisini yaptırmaktan kesinlikle kaçınmayınız.

 


Hangi Dolgu Maddeleri Seçilir konu başlıklı makalemizde amalgam hakkında kısa bir yazı yazmıştık. "Amalgam dolgular", gümüş dolgular olarak da tanımlanır. Amalgam gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilmektedir.Karışımın yüzde 45 ila yüzde 50'sini oluşturan civa, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı 1 dolgu malzemesi yaratmış olur. 150 seneden  beri geliştirilerek kullanılmakta olan amalgam dolgular, çok sayıda dişin korunarak ağızda kalmasını sağlayan bir tedavi türü olmuştur. Buda diş sağlığı için çok önemli bir unsurdur.

Amalgam dolgu 


Dolgu maddesini seçerken diş hekimleri maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini, ön dişlerde mümkün olduğunca fark edilmemesini; dişe ve diş özüne zarar vermemesini göz önüne bulundurmak gerekir. Sizlere bu makalemde diş sağlığı için,  Metal Dolgular, Diş renginde dolgu ve İnlaylar hakkında bilgi vermek istiyorum

Metal Dolgular

Halk arasında Metal Dolgu olarak bilinen Amalgam Dolgular, çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir. Ancak görünüm bakımından hiç estetik değildir. İçinde yüzde 70 gümüş, yüzde 23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Bu karılım diş hekimi tarafından oyuğa yakılmaktadır.


« 1 2 3 4 5  ... »