Turkey English German Spain Italian Russian

Diş sağlığı bozulan kişilerin protez kullanması gerektiğini daha önceki makalelerimizde belirtmiştir. Bu makalemizde sizlere protez tekniğinde kullanılan  "hassas bağlantılı protezleri" anlatacağız. Protezin tutuculuğu parsiyel protezdeki gibi kroşelerle değil hassas bağlantı denilen dişi ve erkek parçalarla yapılmaktadır.Hassas bağlantılı protezler  estetik, tutuculuk ve sağlık açısından klasik parsiyel protezlerden çok daha üstündür.

 


Diş sağlığı bozulup bu nedenle tam veya bölümlü protez kullananlar bazı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Uyulması gereken kuralları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Protezlerin her yemek sonrası temizliğinin aksatılmaması gerekmektedir. Bu neden yemek yedikten sonra protezlerinizi çıkartın ve sabunlu suyla temizleyiniz. Protezleri kesinlikle elinizle temizlemeyiniz . Çünkü elinizdeki mikroplar protezin üzerine yapışabilir. Bunun için diş fırçalarını kullanmanızı öneririm.
 • Protez temizliğini gerçekleştirirken protezlerinizi düşürmekten veya el tutmaktan korkuyorsanız yumuşak bir örtü üzerinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

  Total ve Tam Protezlerin açıklamasını bir önceki makalelerimizde yapmıştık. Bu makalemizde ise tam ve bölümlü protezlerin temizliği konusunu ele alacağız. Tam ve bölümlü "protezler" ağızımızda bulunan eksik dişlerin tamamlanması, kaybolan fonksiyon, fonasyon, estetiğin hastaya geri verilmesi, ağızda kalan doku , dişlerin sağlığının ve devamlılığının sağlanması için yapılan aletlerdir.

   


  Diş sağlığınıza özen göstermediyseniz ve bunun sonucunda ağızınızdaki tüm dişleri kaybetiyseniz total ve tam protezler yaptırmanız gerekmektedir. Total ve tam protezlerin halk arasındaki ismi "tam damak" olarak bilinmektedir. Son senelerde total protezler, dişi olmayan kişilerin tek şansı olmaktan çıktı.Diş estetiğindeki ilerlemeyle çene kemiğine yerleştirilen implantlar ve bunlardan destek alınarak hazırlanan protezler artık hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi verebilmektedir.

  Protezler 


  Protezlerinizi temiz tutmak için aşağıdaki maddeleri uygulamaya çalışınız.

  • Yemek yediktek sonra ağızını ve protezlerinizi su ile yıkayınız. Her yemekten sonra ağınızda yemek birinkitileri kalır. Yemek birikintileride bakterilere yani çürüğün oluşmasına neden olmaktadır.
  • Belli öğünlerden sonra dişlerini fırçalamayı ihmal etmeyiniz. Bu işlem plak ve leke oluşumlarını engeller. 

   Hareketli "protezlerin temizliği" ancak takım temizleme ajanlarıyla yapılabilmektedir. Su içersine koyulan efervesan tablet maddesiyle protezlerin temizlenmesi gerçekleşmektedir. Ancak protezlerinizin temizleme ajanları sizlerde bulunmuyor ise diş fırçası veya protez fırçalarından yararlanabilirsiniz.

    


    Protezlerde, hastanın kaybolan diş foksiyonlarının kazandırılması ve konuşmasının tekrar eski düzene getirilmesi amaçlamaktadır.Böylelikle hastanın "diş sağlığı" sağlanmış olur. Protezler iki çeşittir. Bunlar;
        

   • Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)    
   • Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)

    

    


   Protezin toplum içersindeki adı takma diştir. Ağızınızdaki dişlerin çeşitli sebeblerden dolayı kaybetmiş olan kişilerin ağızlarına konan yapay bir oluşumdur. "Protezler" kişilerin estetik ve foksiyonel ihtiyaçlarını karşılar.Proteziniz olması, ağız hijyeni ve bakımınıza daha az dikkat etmeniz anlamına gelmemektedir. Bunun tam tersine dişhekiminize düzenli olarak gitmeniz protezlerinizin ömrünü artıracak ve ağız sağlığınızı daha iyi korumanız gerekmektedir.

   protez takma diş 


   « 1 2 3 4 5  ... »