Turkey English German Spain Italian Russian

Evebeynlere "parmak emmenin" ilk dönemlerinde zararsız bir faaliyet olduğunu belirtilmesi gerekir. Parmak emmenin dişe zarar vermediğini açıkca anlatılmalıdır. Bu açıklamanın yapılmasının nedeni de anne ve babanın, çocuklarını bu alışkanlıktan kurtarmak için çok ciddi önlemler almasını engellemektir. Çocukları parmak emme alışkanlığından kurtarmak için bazı evebeynler ( anne ve babalar)  acı verecek cezalar verebilmektedir. Bu da çocukta olumsuz etkiler bırakabilir.

 Çocuklarda parmak emme alışkanlığı karşısında anne babalar bu olayı sakin olarak karşılaması gerekmektedir. Çocuklarınızla sürekli ilgilenmekten kaçınmanız gerekir. Çocuğunuza emzik emmenin bebekçe bir davranış olduğu açıklamanız gerekmektedir.Aile içinde sürekli aynı alışkanlığı konu edilerek dikkatleri çocuk üzerine çekmek, bu sebeble telaşa ve gerginliği girmek ve çözüm amacıyla çocuğu sürekli eleştirmek yanlış anne baba davranışları arasında gösterilmektedir.

Parmak emme 


Dişleri çürümeye karışı dirençli bir hale getirmek için bazu maddeler kullanılmaktadır. Bu maddelere "FLUORİD" adı verilmektedir. Fluorid dişlerin çürümesini engelleyen ve dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementdir. Fluorid  maddesi diş macunlarında da bulunmaktadır. Fakat çocuklarımız diş temizliğine önem vermeyip dişlerini fırçalamadıkları için yeteri kadar fluorid almamış olurlar. Bu durumu ortadan kaldırma amacıyla TOPİKAL FLUORİD uygulamaları yapılabilmektedir.

 


Çocuklar diş çıkarırken ebeveyn çok sıkıntılı günler geçirmektedir. Bir çok denenmemiş tedavi biçimleri bulunmaktadır. Aşağıda vereceğimiz önerileri sizde deneyebilirsiniz;

Çiğneyecek bir şeyler vermek :  Bu tedavi türünde çocuklarınızın besin değerlerinden çok diş etindeki basıncı rahatlatma amaçlanmaktadır. Bu nedenle çocuklarınıza vereceğiniz maddelerin soğuk olmasına özen gösteriniz. Örneğin dondurulmuş çörek, soğuk 1 muz, bir tülbente sarılmış buz parçası, lastik bir diş halkası gibi.


Çocuk dişlerinde diş ağrısı, ısırılmış dudak, dişin çıkması ve süt dişlerinde travma oluşması gibi acil durumlarla karşılaşmayan yoktur. Bu durumlarda aşağıdaki önerileri uygulayınız.

Çocuk diş bakımı
 

Diş ağrısı: Ağrıyan diş çevresini temizleyiniz. Ilık tuzlu su ile gargara yaptırılmasını sağlayınız. Kesinlikle dişin üzerine aspirin ve benzeri ilaçlar koymayınız. Eğer halen diş ağrısı devam ediyor ise önceden denediğiniz bir ağrı kesiciyi çocuğa verin ve en kısa sürede "diş hekimine" gidiniz.


Yeni doğmuş bebeklerinizde "diş macunu" kullanılması önerilmemektedir. Ayrıca bu durumun çocuğunuz üç yaşına girene kadar devam ettirmeniz gerekmektedir. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanılması gerekmektedir. Reklamlarda gördüğünüz gibi 3 ila 5 santimetre değil, bir leblebi kadar macun, fırçalama için yeterli olmaktadır.


Biberon kullanımından dolayı oluşan çürükler tedavi edilmez ise  ağrı yapabilir ve  iltihaplanır. İltihaplı veya ağrıyan dişler bebeğin rahatsızlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açmaktadır. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma sorunları ortaya çıkabilir.

Biberon Çürüğü 


biberon çürüğü

Özelikle bebekler de oluşan çürüklerin tedavisi çok zordur. Bu nedenle koruyu önlemlerinde erken dönemde alınması gerekmektedir. Alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanır ;

  • Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını engelleyiniz.
  • Beslendikten sonra uyutmaya özen gösteriniz. 

    « 1 2 3 4 »