Turkey English German Spain Italian Russian

Çocuklarınızda bazen dişlerin üzerine biberonları sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğunu görebilir veya dişlerin kırılarak döküldüğüne şahit olabilirsiniz. Bu lekeler diş çürülerinden oluşmaktadır. Dişler de çürük sebebiyle kırılmaktadır. Bu diş çürüklerine anlam veremeyebilirsiniz.
 

Biberon Çürüğü 


Çocuklarınız emdikleri zamanlarda kendilerini güven içinde hissedeler. Ayrıca emmek onları rahatlatacaktır. Bir önceki makalemizde değindiğimiz gibi çocucuğunuz parmak emme alışkanlığı bulunuyor ise emziğe yönlendirilmesi gerekmektedir. Emzik, parmak emmeye göre çocuğunuzu daha az zarar verir. Ayrıca emziği çocuğunuzun bırakması daha rahat olur.

Emzik emme alışkanlığı 


çocuklarda parmak emme alışkanlığı

 

Çocuklarınızdaki "parmak emme" alışkanlığı çok küçük yaşlarda görünebilir. Bu alışkanlık ortalama olarak 4 yaşına kadar kendiliğinden ortadan kalkması gerekir. Bu alışkanlığı devam etmesi çocuklarınızın "diş sağlığı" için kötü bir unsurdur. Bu unsurun devam etmesi çocuklarınızın dişlerinde veya damaklarında bozukluklar meydana getirebilir.Ortaya çıkan bozukluğun derecesi emmenin süresine, sıklığına, şiddetine ve emme sırasında parmağın pozisyonuna bağlıdır.


 

Çocuklarda "diş gıcırdatma" nedenleri Stress, agresif, takıntı veya sıkılgan kişilik yapılarından kaynaklanmaktadır.  Annesi veya baba diş gıcırdatma alışkanlığı varsa çocuklarında da bu durum gözlenebilir. Diş gıcırdatma belirtileri dişlerde aşınma varsa , uyurken çıkartılan gıcırdatma sesleri, yüz kaslarında ağrı, çene ekleminde problemler, baş ağrısı, dişlerde sallanma ve hassasiyet bu problemin belirtileri arasında yer almaktadır.


Diş Fırçası

Çouklarınız için diş fırçası seçerken , çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş "diş fırçaları" seçmeye özen gösteriniz. Çünkü sert fırçalar çocuklarınızın  dişlerini aşındırabilir. Eskimiş bir süpürge evinizin temizliğini sağlağmıyor ise, eski 1 fırçanın da dişler temizliğini sağlıyamıyacağını unutmayınız.

Fırça kılları aşınır aşınmaz mutlaka değiştiriniz. Ortalama olarak diş fırçalarının ömrü 6 aydır. Bu süreden sonra diş fırçalarını diş değiştirmeye özen gösteriniz.


Çocuklarda diş fırçalama

Bebeklerin diş fırçalama dönemeleri, ağızında diş görünmesinden sonra başlaması gerekmektedir. Bebeklerimizde sabah ve gece olma üzere günde iki kere diş temizliğinin yapılması gerekmektedir. Bu temizliği 1 tülbent veya gazlı bezi ıslatarak yapabilirsiniz. Fakat kulladığınız malzemenin temiz olduğundan emin olunuz.


Bebekler doğumundan sonra ilk 4 ay içersinde anne sütü ile beslenme gerekmektedir. Bu beslenme ile ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayabilecektir. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı biberon kullanılması gerekir. Bebekler, 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alışır.Bebeklerde Ağız Bakımı 


Çocuklarımız hiç durmazlar. Çeşitli nedenlerden dolayaı dişlerinde yaralanmalar olabilir. Böyle durumlarda acilen mudahale edilmesi gerekir. Bu mudahalede doğru tanı konması çok önemlidir. Bunun için doktorunuzun size, kazanın ne zaman ve nerede olduğunu, darbenin ne taraftan geldiğini, kaza sonrası baygınlık, kusma, hafıza kaybı ve buna benzer soruları soracaktır. Verilen bilgiler doğrultusunda en doğru tedavi uygulayacaktır.

 


« 1 2 3 4 »