Turkey English German Spain Italian Russian

Dişinizi çektirdikten sonra gazlı tamponu ısırarak yerinde kalmasını sağlayınız. Kanama oluşmuş ise ikinci tamponu kanayan  bölgeye bastırınız. Çekimi takiben 4 ila 6 saat kadar sızıntı halinde kanamalar olabilir. Çekimden sonra başınız  yüksekte olmak kaydıyla yatmayı ihmal etmeyiniz.Diş çekiminden sonra hafif kanamaların meydana gelmesi normaldir. Fakat kanama şiddetli ise "diş doktoruna" veya en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Sızıntı şeklinde kanama var ise çekim yeri üzerine konulan gazlı bez basınç uygulayarak 30 dakika tutulursa kanama duracaktır.

 


dudak yaralanmaları

"Dudak ve yanak yaralanmalarında" yaralı bölge su ile temizlenmesi gerekmektedir. Yaralı bölgede kanama gerçekleşiyor ise, kanamanın durdurulması için gazlı bezle basınç uygulanması gerekmektedir. Bunun yanında yanak veya dudak dışından soğuk kompress uygulanması gerekmektedir.


Öncelikle yerinden çıkan dişi bulunuz. Bulunan diş taç kron kısmından tutulması gerekmektedir. "Taç kron", ağızınızda görünen ve mineyle kaplı bölümdür. Dişi kesinlikle kök kısmından tutumayınız. Bu dişe daha çok zarar verilmesine neden olmaktadır. Kron üzerindeki yabancı maddeler su ile temizlenmesi gerekir. Fakat bunu yaparken ovalama asla yapmamanız gerekmektedir.
 

Diş çıkması

Dişi asla yerine yerleştirmeye çalışmayınız. Diş yuvasına yerleştirilebilmişse yerinde sabit kalabilmesi için üzerine temiz 1 gazlı bez koyularak ısırtılmalıdır. Daha sonra hemen diş doktotuna gidiniz.


Dişlerimiz çeşitli nedenlerden dolayı kırılabilir. "Kırılan dişlerimizi" atmamamız gerekir. Kırılan dişi koruma altına alınız. Koruma altına aldığınız diş ile yarım saat içerisinde diş doktoruna gidiniz. Bu arada kırılan yerde kanama meydana gelmiş ise burayı gazlı bez ile temizleyiniz.

 

diş kırılması 


Diş ağrısı : çürüme, minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması vb. nedenlerden kaynaklanabilir. "Diş ağrısı" , neredeyse herkesin yaşamının 1 veya birden fazla döneminde yakındığı bir rahatsızlıktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız aşağıda maddeleri yerine getiriniz.

diş Ağrısı

 • Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan yemek artıkları, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz eklenerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanması gerekmektedir.
 • Kesinlikle "ağrıyan diş" üzerine aspirin veya herhangi 1 ağrı kesici ilaç kullanılmamalıdır. 

  Çürük sebebiyle yıpranmış bir dişe normal bir görünüm sağlama yöntemine "dolgu" denir. Diş doktorunuz öncelikle çürümüş diş dokusunu ağzınızdan uzaklaştırır. Daha sonra o alanı temizler ve boşluğa dolgu malzemesini doldurur.

  Dolgular

   

  Günümüzde kullanılan dolgu malzemeleri sadece dişe tutunmaktadır. Buna bağlı olarak dolgu yapışmaz. Bu sebeblede diş dokturunuz dolgu yaparken bazı önlemleri alır. Bir çok dolgu çeşitir vardır. Bunlar;


  Diş Gıcırdatma

  Diş gıcırdatmanın tıp dilindeki terimi Bruksizm 'dır. Bu durum uykuda çenelerin hareketlerinden meydana gelmektedir. Toplumda sık olarak görülmektedir.

  Diş gıcırdatmayı sebebini bir kesim doktor dişler arasındaki bozukluklara bağlarken diğer bir kesim duygusal stresten meydana geldiğini savunmaktadır. Tabi bu iki unsurda "diş gıcırdatmasına" neden olabilir.  « 1 2 »