Turkey English German Spain Italian Russian

Uçak yolculuğu sırasında niçin kulaklarınızda "pop" diye bir basınç hissettiğinizi hiç merak ettiniz mi? Veya niçin basınç hissetmediğiniz zaman kulak ağrınız olduğunu düşündünüz mü? Uçaklar inişe geçtiğinde çocukların niçin yaygara çıkartıp ağladığını hiç merak ettiniz mi?

Uçak yolculuğu sırasında karşılaşılan en sık tıbbi problem kulak problemleridir. Çoğunlukla basit rahatsızlıklar olur, nadiren geçici ağrı ve işitme kaybı oluşur. Bu broşür uçak yolculuğunuz esnasında karşılaştığınız hafif kulak problemlerinizi ve nasıl korunacağınızı anlamanız için hazırlanmıştır.


Erkeklerin ileri yaş dönemlerinde erkeklik hormonlarında düşüş başlar, işte bu düşüşün başladığı döneme “Andropoz” adı verilmektedir. Aslında erkeklik hormonu tümden yok olmadığından buna “Androjen yetersizlik sendromu” deniliyor.

Andropoz erkeklerde 50 yaş üzeri erkeklerde görülür. Cinsel performansdaki düşüş de strese neden olur. Erkekler çoğunlukla bu durumu içten içe sıkıntı yaptıklarından dışa vurumu da sert olabiliyor. Sürekli agresif tavırlarla herşeye sinirlenebilen 1 kişilik sergilenir. Ani ve sert çıkışları ile psikolojik bozukluk görülmesi erkeklerin yakınlarınca çekilmez olarak ifade edilir.


Kaşıntı vücudun herhangi 1 yerinde veua  tamamında hissedilebilir. Kaşıntı vücudunuzda  böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi belirtilerle de ortaya çıkan, insanı çok rahatsız eden, toplum içinde zor duruma düşüren, sevimsiz ve sıkıntılı 1 durumdur. Çok şiddetli olduğunda; uykusuzluğa,gerginliğe ve depresyona bile sebep olabilir. Kaşıntı nedenleri;

 • Ciltte döküntü yapan hastalıklargzemalar,ürtiker,isilik,kızıl,kızamıkçık,suçiçeği ve çeşitli deri iltihaplarının neden olduğu kaşıntılar.
 • Sistemik hastalıklar iyabet,Karaciğer,Böbrek hastalıklarında görüldüğü gibi; bazı kan hastalıkları ile bazı kanser çeşitlerinde de ilk semptomlardan biri kaşıntıdır.
 • Çeşitli parazitleritlenme,uyuz ,kıl kurdu.
 • Mantar hastalıkları
 • Bazı alerjik maddelerabun,çamaşır tozları ,boya maddeleri ve yün veya sentetik giyecekler gibi.

  Bu sağlık makalesinde sizlerle kolesterol değerleri hakkında bilgi vereceğiz. Kanda kolesterol ve LDL-kolesterolün yüksek olması, HDL-kolesterolün düşük olması 1 risktir. Bu tür kişilerde, kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.

  20 YAŞIN ÜZERİNDEKİLER İÇİN KAN KOLESTEROL DÜZEYLERİ


  < 200 mg/dl (NORMAL)
  200-239 mg/dl (SINIRDA YÜKSEK)
  > 240 mg/dl (YÜKSEK)
  KAN LDL-KOLESTEROL DÜZEYLERİ
  < 130 mg/dl (NORMAL)
  130-159 mg/dl (SINIRDA YÜKSEK)
  > 160 mg/dl (YÜKSEK)


  Beta mikrobu boğazda iltihaplanma oluşmasına neden olan bir bakteridir. Beta Mikrobu tıp dilinde A grubu beta hemolitik streptokok olarak isimlendirilir. Beta mikrobu bulaşıcı olduğundan dolayı halk arasında dikkat edilen bir hastalık türüdür. Beta virüsü özellikle çocuklarda ve gençlerde sıklıkla rastlanmaktadır.  Beta mikrobunun belirtileri Boğaz ağrısı, yüksek ateş, yutma güçlüğü, iştahsızlık, halsizlik, karın ağrısı, bulantı ve kusmadır.

  Beta mikrobu


  Bu sağlık makalemizde bebekleriniz için gereken besin değeri olan Anne sütünü nasıl artıracağımızı öğreneceğiz. Anne sütü bildiğiniz gibi çocuğunuzu bulaşıcı hastalıklara karşı güçlü olmasını sağlar. İlk 4-6 ayda anne sütü, bebek için gerekli tüm besinleri içeriyor. Bu süre içinde anne sütüyle beraberinde başka bir gıda verilmesinin gereksiz olduğu belirtiliyor. Bebeklerin sağlıklı gelişmesi, büyümesi ve hastalıklardan en iyi şekilde korunması için anne sütü vermelisi öneriliyor. Uzmanların, anne sütünün yeterince gelmesi için önerileri şöyle:

  • Kendinizi psikolojik olarak emzirmeye hazırlamak, ayrıca emzirme eğitimi ile birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmek ve uygulamak için doğumdan önce mutlaka bir çocuk hekimine gitmelisiniz.
  • Sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden, bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde mutlaka emzirmelisiniz.

   Çoğu insan sırt ağrısı sorunuyla hayatı boyunca uğraş verebilmektedir. Özellikle ülkemizde sırt ağrısı çeken insanların sayısı azınmayacak kadar fazla. Sırt ağrılarında en önemli konu duruş şeklidir. Eğer düzgün durmayı ilke edinirseniz sırt ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Bir süre sonra da hiçbir şikayetiniz kalmayacak. Sağlıklı 1 sırt için

   1 - Stres ve gerginlik, sırt kaslarının gerilmelerine neden olur. Bu sebeple haftada 1  kez sırtınıza masaj yaptırın ya da yoga yapmayı öğrenin. Sırt kaslarının rahatlaması için bu önlemleri almak zorundasınız.


   Su çiçeği kaşıntılı deri döküntüleriyle beliren çok bulaşıcı 1 hastalık olarak bilinmektedir. Su çiçeği geçirmiş çocuk kendini fazla hasta hissetmese de vücudunu saran döküntüler çok kaşıntı vermektedir. Belirtiler çocuğun hastalığı kapmasından 2-3 hafta sonra kendini hissettirmeye başlar. Suçiçeği virüsü yetişkinlerde zona hastalığı yapar. Bu sebeple su çiçeği geçiren çocuğunuzu, özellikle yaşlılardan uzak tutmanız gerekir. Su çiçeğinin belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

   1. ve 6. Günler Arası : Küçük, kırmızı, ortasında su olan lekeler önce göğüste, karında ve sırtta görülür; sonra vücudun diğer yerlerine yayılır. Kabartıların içindeki sıvı bulanık, beyaz renk alır· Ateş hafif yükselir.

   5. ve 9. Günler Arası : Su dolu kabarcıklar patlar, geriye küçük oyuklar kalır. Döküntüler kabuk bağlar ve birkaç gün sonra soyulur.


   « 1 2 3 4 5 »